COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE NIP PL6221037045 udziela licencji na nieodpłatne korzystanie z poniżej zamieszczonego dokumentu: INSTRUKCJA ORYGINALNA, dowolnemu nabywcy tej gilotyny.

COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE NIP PL6221037045 zabrania powielania, kopiowania tego dokumentu, w całości lub jakiejkolwiek jego części, w jakiejkolwiek formie. Naruszenie zakazu spowoduje ściganie z ustawy o ochronie praw autorskich, wartość roszczeń 1000000EUR.

INSTRUKCJA ORYGINALNA

każda maszyna wyposażona jest w wersję drukowaną INSTRUKCJI ORYGINALNEJ w języku polskim.
To jest wersja elektroniczna do wglądu i wydruku CTRL-P na wypadek utraty wersji drukowanej

GILOTYNA HYDRAULICZNA SEG
DO STOJANÓW SILNIKÓW ELEKTRYCZNYCH

ver.24.0.1

www.copper-recycling-machinery.com

Wstęp

W dalszych zapisach przez instrukcja należy rozumieć INSTRUKCJA ORYGINALNA.
W dalszych zapisach przez gilotyna należy rozumieć: gilotyna hydrauliczna SEG do stojanów silników elektrycznych
Gilotyna została zaprojektowana i wykonana jako: wielkogabarytowe stacjonarne narzędzie przemysłowe.
Gilotyna jest wielkogabarytowa – wymiary: szerokość 1400mm, szerokość 720mm, wysokość 2200mm.
Gilotyna jest stacjonarna – musi być ustawiona na betonowym podłożu, w określonym miejscu pomieszczenia, w którym ma pracować, co wynika z konstrukcji (wysoko umieszczony środek ciężkości) oraz pełnionej funkcji, polegającej na mechanicznym przecinaniu stojanów. Montaż gilotyny należy przeprowadzić zgodnie z punktem 9) instrukcja montażu i instalowania.
Gilotyna jest narzędziem techniki recyklingowej – służy do przecinania stojanów silników elektrycznych w celu umożliwienia odzysku cennych surowców dla przemysłu: miedzi, aluminium, stal.
Gilotyna jest przeznaczone dla przemysłu – realizacja odzysku/recyklingu może zachodzić wyłącznie w warunkach przemysłowych.
Gilotyna musi być montowana przez profesjonalną ekipę monterską – wymagany jest poprawny montaż gilotyny do podłoża oraz poprawne przyłączenie do sieci energetycznej ze względu na dużą moc gilotyny tj. 7500W. Podczas montażu prosimy zachować ostrożność ze względu na znaczną masę gilotyny, tak by nie doszło do wypadku. Montaż należy przeprowadzić zgodnie z punktem 9) instrukcja montażu i instalowania.
Producent gilotyny zapewnia profesjonalną ekipę monterską – zamówienie ekipy monterskiej należy zgłosić telefonicznie na nr tel. +48 602-83-53-88 lub email: europe@copper-recycling-machinery.com
Przed użyciem gilotyny należy przeczytać, ze zrozumieniem, instrukcję. W trakcie obsługi gilotyny należy stosować się do zapisów instrukcji. Niniejsza instrukcja jest częścią gilotyny i obowiązkowe jest takie jej umiejscowienie, żeby była stale dostępna dla operatora.
Dla gilotyny zaprojektowano spełnienie wymogów bezpieczeństwa, takich samych, jak dla maszyn.
Jeśli jakieś informacje zawarte w instrukcji obsługi są dla Państwa nie jasne lub niezrozumiałe prosimy o kontakt do serwisu producenta (adres na następnej stronie).

1) Nazwa i pełny adres producenta, serwisu producenta

nazwa: COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE
www.copper-recycling-machinery.com
pełny adres: ul. Środkowa 63, 63-410 Karski, Polska
telefon: +48 602-83-53-88  Phone, WhatsApp, Messenger
e-mail: europe@copper-recycling-machinery.com

Firma COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE nie wyznaczyła upoważnionych przedstawicieli do reprezentowania w sprawach dotyczących gilotyny.

2) Określenie maszyny: GILOTYNA HYDRAULICZNA SEG DO STOJANÓW SILNIKÓW ELEKTRYCZNYCH

3) Deklaracja zgodności WE: dostępna jest w drukowanej wersji instrukcji obsługi,

4) Ogólny opis gilotyny

Gilotyna służy do przecinania stojanów silników elektrycznych. Gilotyna to zespół elementów mechaniczno-hydrauliczno-elektrycznych o następującej budowie i działaniu.

Budowa gilotyny. Gilotyna składa się ze zbiornika oleju, na którym zamontowano silnik napędowy wraz z pompą hydrauliczną, rozdzielaczem i sterowaniem oraz modułu tnącego, w postaci prasy. Moduł tnący zbudowany jest z podstawy z czterema prowadnicami. Prowadnice od góry zamontowane są w pokrywie. Po prowadnicach przemieszcza się płyta, do której przymocowany jest nóż. Sterowanie nożem i płytą realizuje dźwignia rozdzielacza. Rozdzielacz steruje siłownikiem hydraulicznym zamocowanym na pokrywie. Olej pomiędzy zbiornikiem oleju oraz modułem tnącym przepływa przewodami hydraulicznymi.

Działanie gilotyny. Silnik elektryczny napędza pompę hydrauliczną. Pompa hydrauliczna dostarcza olej hydrauliczny do rozdzielacza. Rozdzielacz za pomocą zaworu steruje przepływem oleju hydraulicznego do oraz z siłownika hydraulicznego. Sterowanie zaworem odbywa się za pomocą dźwigni.

Elementy gilotyny.

1 – rama z prowadnicami
2 – siłownik
3 – nóż
4 – przewody hydrauliczne
5 – szafa sterująca
6 – rozdzielacz z dźwignią sterującą
7 – silnik z pompą hydrauliczną
8 – zbiornik oleju

5) Rysunki, schematy, opisy i objaśnienia niezbędne do użytkowania oraz sprawdzenia prawidłowości działania

Szafa sterująca gilotyny.
1 – wyłącz
2 – włącz
3 – wyłącznik awaryjny

Wziernik poziomu oleju hydraulicznego i temperatury.

Sprawdzenie poprawności poziomu oleju hydraulicznego realizuje się wzrokowo w wzierniku poziomu oleju hydraulicznego i temperatury. Poziom oleju (odczytuje się na skali temperatury) musi być większy niż min 20 C i mniejszy niż max 80 C.

Sprawdzenie poprawności działania gilotyny odbywa się na słuch i wzrok. Operator kontroluje czy poziom oleju hydraulicznego jest poprawny, jeśli jest poprawny to załącza gilotynę poprzez wciśnięcie zielonego przycisku na obudowie szafy sterującej. Operator nasłuchuje. Jeśli gilotyna nie pracuje głośno (ponad 60dB) i nie wydaje niepożądanych dźwięków jak pisk lub zgrzyt to należy umieścić stojan silnika, który ma być przecięty na pryźmie, i uruchomić przecinanie. Jeśli stojan silnika zostanie przecięty to oznacza, że gilotyna działa prawidłowo. Uruchomienie przecinania czyli opuszczenie noża : odbywa się poprzez przemieszczenie dźwigni do siebie. W celu podniesienia noża należy dźwignie przemieścić od siebie.

Jeśli poziom oleju hydraulicznego jest za niski albo gilotyna nie działa prawidłowo albo temperatura oleju przekroczy 5cv0 ºC to natychmiast należy gilotynę, awaryjnie wyłączyć postępując zgodnie z punktem 17) Sposób postępowania w razie wypadku lub awarii.

6) Opis stanowiska pracy

Rzut z góry stanowiska pracy operatora gilotyny. 1 strefa niebezpieczna. 2 strefa pracy operatora.

Gilotyna musi być używana w pomieszczeniu zamkniętym, chronionym, posiadającym zadaszenie, tak, aby pozostawała sucha i bez dostępu osób niepowołanych. Pomieszczenie musi być wyposażone w komfortowe oświetlenie i wentylację. Gilotynę obsługuje, wyłącznie, jeden operator. Operator musi znajdować się z prawej strony gilotyny, czyli od strony skrzynki sterującej, czyli w strefie pracy operatora. Operator musi mieć zapewnioną swobodę dostępu do gilotyny na odległość nie mniejszą niż 3m. Podłoże, które operator zajmuje musi być stale uporządkowane. Zabrania się używania gilotyny, gdy na podłożu, w strefie pracy operatora, znajdują się przedmioty, silniki, kable lub ich elementy. Z tyłu gilotyny, na odległość 3m jest strefa niebezpieczna i nikt nie ma prawa tam przebywać. Operator zobowiązany jest kontrolować wzrokiem strefę niebezpieczną oraz strefę pracy operatora i natychmiast zakończyć obróbkę danej partii stojanów, gdy zauważy osoby, zwierzęta lub przedmioty w tych strefach. Osłony siatkowe gilotyny w pełni umożliwiają kontrolę wzrokową strefy niebezpiecznej i strefy pracy operatora.

Moduł tnący gilotyny zasłonięty jest osłonami stalowymi, których nie wolno demontować. Praca z usuniętą / otwartą  pokrywą / pokrywami lub osłoną / osłonami gilotyny jest zabroniona bo może doprowadzić do obrażeń ciała, a nawet śmierci.

7) Opis zastosowania maszyny zgodnego z przeznaczeniem

Gilotyna przeznaczona jest do przecinania dowolnych stojanów silników elektrycznych o  szerokości od 10 do 40 cm oraz średnicy od 10 do 40 cm.

Podczas przecinania stojana silnika i podczas ruchu powrotnego muszą być zamknięte drzwi / skrzydła osłon siatkowych.

Nie wolno wkładać części ciała (np. palce, ręka, noga) pod nóż, nie wolno dotykać ostrza noża, nie wolno wkładać palców w otwory osłon siatkowych.  Konieczne jest stosować ogólne i stanowiskowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Operator gilotyny musi spełniać warunki prawa pracy i spełniać pozostałe wymagane przepisy prawa lub zakładu pracy oraz pozostałe wymagane.

Czynności przed rozpoczęciem pracy gilotyny: sprawdzić poprawność działania gilotyny.

Praca gilotyny zgodna z przeznaczeniem: jeśli wykonano czynności przed rozpoczęciem pracy gilotyny, opisane powyżej, oraz sprawdzenie poprawności działania gilotyny zakończyło się sukcesem to można, przy zachowaniu dalszych informacji, rozpocząć pracę, umieszczając kolejne stojany na pryźmie i uruchamiając przecinanie.

Zakończenie obróbki danej partii stojanów wymaga zatrzymania gilotyny, poprzez wciśnięcie czerwonego przycisku na szafie sterującej.

Po zatrzymaniu gilotyny operator może przejść do strefy, nazywanej w czasie pracy gilotyny, niebezpiecznej i odebrać urobek.

Gilotynę można, w każdej chwili, wyłączyć awaryjnie postępując zgodnie z punktem 17) Sposób postępowania w razie wypadku lub awarii

Czynności po zakończeniu pracy modułu tnącego:  po zatrzymaniu gilotyny należy oczyścić ją z zabrudzeń.

8) Ostrzeżenia dotyczące niedozwolonych sposobów użytkowania maszyny

gilotyna nie może być używana inaczej niż zgodnie z przeznaczeniem. W szczególności nie wolno używać gilotyny w celach :

– przecinania elementów ceramicznych, kamieni, ziemi albo gruzu bo spowoduje to uszkodzenie noża,

– przecinania elementów znacznej twardości np. wałki łożysk bo pod wpływem nacisku mogą ześlizgnąć się i nabrać znacznej prędkości, co może narazić operatora na uraz, a nawet śmierć,

– przecinania stojanów o szerokości poniżej 10 cm bo cięcie nie zajdzie, materiał zostanie wciśnięty pomiędzy elementy pryzmy.

9) Instrukcje montażu, instalowania i łączenia

Gilotyny nie wolno łączyć z innymi instalacjami.

Wymagany jest poprawny montaż gilotyny do podłoża oraz poprawne przyłączenie do sieci energetycznej.

Gilotyna musi być montowana przez profesjonalną ekipę monterską.

Wyłączenie gilotyny jest niewystarczające do demontażu jakiegokolwiek elementu gilotyny, konieczne jest wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego.

Gilotyna w chwili dostarczenia zalana jest 60 litrami oleju Mobil Hydraulic AW-46 i nie przewiduje się, w okresie eksploatacji, dolewania ani wymiany oleju.

Wytyczne dla profesjonalnej ekipy monterskiej:

Podczas montażu należy zachować ostrożność ze względu na znaczną masę gilotyny, tak by nie doszło do wypadku. Podczas przemieszczania zabezpieczyć przed upadkiem poprzez zamocowanie pasa do śruby oczkowej umieszczonej w najwyższym punkcie gilotyny i np. do masztu wózka widłowego.

Instrukcje montażu, instalowania i łączenia:
Instalacja gilotyny polega na transportowaniu 
gilotyny do miejsca eksploatacji, następnie odkręceniu gilotyny z palety transportowej, następnie przestawieniu gilotyny na podłoże, za pomocą podnośnika, dźwigu albo wózka widłowego. Po ustawieniu gilotyny w określonym miejscu pomieszczenia, w którym ma pracować gilotyna, na poziomym, betonowym podłożu, tak aby gilotyna nie wahała się, oznaczamy miejsca do odwiertów pod wkręty, wg otworów mocowania gilotyny. Jeśli zachodzi potrzeba należy zeszlifować podłoże betonowe w celu wyrównania. Otwory mocowania pokazano na poniższym obrazie.

Otwór mocowania gilotyny (łącznie 4 otwory)

Następnie odsuwamy gilotynę, za pomocą podnośnika, dźwigu albo wózka widłowego tak, aby było możliwe wykonanie otworów montażowych fi 16mm na głębokość 200mm. Po wykonaniu otworów należy gilotynę przesunąć z powrotem na wskazane miejsce i zamontować do podłoża za pomocą kołków rozporowych o długości min. 150mm. Nie dopuszcza się ustawienia gilotyny na innym podłożu niż betonowe. Wymiary podłoża betonowego do montażu gilotyny to powierzchnia 1,2m x 1,7m, głębokość 0,2m. Podłoże betonowe wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną, z użyciem zbrojenia rozproszonego. Odległość kołków mocujących od krawędzi podstawy nie może być mniejsza jak 0,2m.

Przyłącze zasilania trójfazowego 400V musi zrealizować osoba o odpowiednich kwalifikacjach elektrycznych.
Gilotyna wymaga zasilania trójfazowego 400V, moc silnika elektrycznego 7,5kW. Poprawny kierunek obrotów silnika wskazuje strzałka na obudowie wentylatora silnika.

Gilotyny nie wolno łączyć z innymi instalacjami. Wyłączenie gilotyny jest niewystarczające do demontażu jakiegokolwiek elementu gilotyny, konieczne jest wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego.

10) Instrukcja dotycząca montażu elementów, mających na celu zmniejszenie hałasu lub drgań

Gilotyna nie wytwarza nadmiernego hałasu ani drgań stąd nie są wymagane żadne dodatkowe elementy, których celem było by zmniejszenie hałasu lub drgań.

11) Informacje dotyczące oddania do użytku i eksploatacji maszyny oraz instrukcje dotyczące szkolenia operatorów

Oddanie gilotyny do użytku i eksploatacji nie wymaga żadnych działań technicznych. Do obsługi gilotyny nie jest wymagane żadne specjalistyczne szkolenie, wystarcza ogólne szkolenie stanowiskowe i wszystkie inne szkolenia wymagane prawem.

12) Informacje dotyczące ryzyka

Do obsługi gilotyny wymagane jest, aby operator ubrany był w przylegające ubranie, które nie posiada luźnych elementów. Luźne elementy ubrania albo rękawiczki mogą zostać zaczepione przez przemieszczające się kable. Operator gilotyny nie musi stosować żadnych środków zabezpieczających ani dodatkowych środków ochronnych.

Moduł tnący gilotyny zasłonięty jest osłoną stalową, której nie wolno demontować. Praca z usuniętą pokrywą / pokrywami lub osłoną / osłonami gilotyny jest zabroniona bo może doprowadzić do obrażeń ciała, a nawet śmierci.

Nie wolno zbliżać części ciała (np. palce, ręka, noga) do żadnego elementu gilotyny, w szczególności nie dotykać ostrza gilotyny, konieczne jest stosować ogólne i stanowiskowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Operator gilotyny musi spełniać warunki prawa pracy i spełniać pozostałe wymagane przepisy prawa lub zakładu pracy oraz pozostałe wymagane.

13) Informacje dotyczące środków ochrony

Nie jest wymagane od operatora stosowanie żadnych środków ochrony, w tym środków ochrony indywidualnej.

14) Podstawowe parametry narzędzi, które można stosować w maszynie

Gilotyna nie zawiera narzędzi wymiennych.

15) Warunki, w jakich gilotyna spełnia wymagania stateczności

Gilotyna jest, w trakcie użytkowania, dostatecznie stateczna, gdy zamontowana jest zgodnie z 9) instrukcja montażu i instalowania. Nie dopuszcza się ustawienia gilotyny inaczej niż opisano w punkcie 9.

Gilotyna w czasie transportu, montażu, demontażu, postoju, badań czy przewidywalnych awarii jest dostatecznie stateczna, gdy jest spakowana na palecie, tak jak była dostarczona. Wymagane jest zabezpieczenie gilotyny za pomocą pasów, w szczególności do oczka / uchwytu znajdującego się w najwyższym punkcie gilotyny.

16) Warunki określające bezpieczny transport, przenoszenie i przechowywanie gilotyny

Gilotyna do bezpiecznego transportu, przenoszenia i przechowywania musi być spakowane na palecie, tak jak były dostarczone. Masa gilotyny 780kg.

17) Sposób postępowania w razie wypadku lub awarii

Wyłącznik awaryjny gilotyny 3.

Gilotyna wyposażona jest w wyłącznik awaryjny 3. W razie wypadku lub awarii gilotyny przestać używać i natychmiast wyłączyć przez wciśnięcie przycisku grzybkowego wyłącznika awaryjnego, następnie wyjąć wtyczkę z gniazda zasilania, a następnie powiadomić serwis producenta celem ustalenia dalszych działań. 

W razie ustąpienia przyczyny wypadku lub awarii gilotyna wymaga odblokowania poprzez wciśniecie przycisku grzybkowego wyłącznika awaryjnego i okręcenie go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Spowoduje to bezpieczne odblokowanie funkcji załączenia gilotyny. 

18) Opis czynności regulacyjnych i konserwacyjnych oraz zapobiegawcze środki konserwacji.

Gilotyna nie wymaga żadnych czynności regulacyjnych.
Czynności konserwacyjne obejmują bieżące dokręcanie nakrętek, minimum co 50 stojanów.

Strzałki wskazują punkty dokręcania nakrętek.


1
9) Instrukcje umożliwiające bezpieczne przeprowadzenie regulacji i konserwacji

Gilotyna nie podlegają czynnością regulacyjnym. Konserwację przeprowadzić standardowo tj. po zakończeniu pracy oczyścić z zabrudzeń.

20) Specyfikacja części zamiennych

Do gilotyny nie przewiduje się części zamiennych do montażu przez użytkownika lub operatora.

21) Parametry dotyczące emisji hałasu

Poziom ciśnienia akustycznego (hałasu) na stanowisku pracy emitowany przez gilotynę nie przekracza 70dB.

22) Parametry dotyczące promieniowania emitowanego przez maszynę

Gilotyna nie wytwarza promieniowania, w szczególności promieniowania niejonizującego.

23) Właściwe postępowanie z niepotrzebną lub zużytą gilotyną i opakowaniem

Gilotynę cechuje długi czas zdatności. W związku z tym oraz faktem, że gilotyna jest wprowadzana na rynek w niewielu egzemplarzach oraz tym, że producent gilotyny jest jedynym wprowadzającym na rynek, producent gilotyny deklaruje możliwość odkupienia gilotyny, w każdym stanie. Odkupiona gilotyna po wykonaniu niezbędnych czynności serwisowych i oznaczeniu jako używana będzie ponownie wprowadzona na rynek. W związku z powyższym gilotyna nie podlega żadnym procesom odzysku, w tym recyklingu.

W szczególności zabronione jest wyrzucanie gilotyny, w jakimkolwiek stanie, z niesegregowanymi odpadami albo złomowanie !

Właściwe postępowanie z opakowaniem czyli paletą drewnianą wielorazowego użytku (na której była dostarczona gilotyna) polega na:

  • przekazaniu jej (palety) do punku zbiórki palet
  • przekazaniu do punktu zbiórki odpadów opakowaniowych drewnopochodnych (tylko w wypadku, gdy paleta nie nadaje się do ponownego użytku)
  • prosimy o odesłanie opakowania czyli palety drewnianej do producenta maszyny – co w istotny sposób przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego, gdyż opakowanie (paleta) zostanie ponownie użyta.

Zakończenie

Zabrania się dokonywania zmian w gilotynie. Dokonanie zmian w gilotynie może doprowadzić do obrażeń ciała, a nawet śmierci. W szczególności dokonanie zmian skutkuje utratą deklaracji zgodności.

Gwarancja i rękojmia, odstąpienie od umowy zakupu czyli zwrot towaru

Pełna informacja na temat gwarancji, rękojmi i odstąpienia od umowy zakupu czyli zwrotu towaru znajduje się na www.copper-recycling-machinery.com 

Scroll to Top
Call Now Button